Дан девојчица

j

May 12, 2026

ОБЕЛЕЖЕН  ДАН  ДЕВОЈЧИЦА

У ОКВИРУ НЕДЕЉЕ СЕЋАЊА И ЗАЈЕДНИШТВА

СНАГА ЈЕ У ЈЕДИНСТВУ

   Едукативним  и културно-уметничким програмом обележили смо Дан девојчица, у оквиру недеље сећања и заједништва, у уторак, 5. 5. 2026. године, у холу школе. Иако школа ради у отежаним условима, потрудили смо се да програм буде садржајан, да едукује и понуди одговоре на многа важна питања, а и да кроз занимљиве биографије наших жена хероина пренесемо снажне поруке свим присутнима. Посебно нам је задовољство што су програму присуствовале ученице из Прихватилишта за децу Београда, у пратњи специјалног педагога Марије Јокић.

   Наташа Духанај, педагог школе, подсетила је на значај обележавања Дана девојчица и уз занимљиву презентацију и кратки филм говорила на тему – Подршка која прави разлику. 

  ПредавањеЗдрави стилови животаодржала је Љиљана Грга из Дома здравља Вождовац.

   Марија Вучковић, психолог школе, говорила је о психолошким  изазовима  одрастања девојчица и развоју самопоуздања.

   Емина Бековић,  координатор Тријажног тима Националне платформе „Чувам те“, која је представљала Србију на бројним међународним конференцијама у оквиру Савета Европе, одржала је предавање  Безбедност деце на интернету.

  Узбудљиве приче  о хероинама из Србије,  које су обележиле своје време и мењале свет, пренеле су надахнуто, уз  упечатљив сценско-драмски наступ,  ученице – чланови библиотечке секције:

Јелисавета Милошевић  у улози Мире Траиловић, редитељкe и оснивачa  позоришта Атеље 212 и фестивала БИТЕФ

Јелена Шпадијер  у улози  др Даре Љочић, прве српске лекарке

Тара Алексић у  улози Јелене Генчић, познате тенисерке

Бјанка Ратковић  у улози Мине  Караџић Вукомановић, сликарке и књижевнице

Маша Ристић  у улози Катарине Ивановић,  сликаркеи првe чланицe Српске академије наука и уметности

 У музичком делу програма  учествовала је Маша Стевановић  која је на виолини извела Вивалдијев  концерт  у Г-дуру.

Ученица Маша Ристић  је током трајања програма насликала Наталијину рамонду и  показала свој изузетан сликарски таленат. Овим  цветом-  симболом опстанка, васкрса и обнове  пренета је порука да се снагом  мудрости, стрпљења и упорности превазилазе  и немогуће препреке.

У улози водитеља програма одлично се снашла ученица Тара Петровић.

Организатори програма: Владенка Ковачевић, руководилац библиотечке секције, Маријана Томовић, координатор Тима за подршку,  Наташа Духанај и Марија Вучковић, педагошко-психолошка служба.

Техничка и мултимедијална подршка: Катарина Милин, наставница ликовне културе

Повезан садржај